Поради батькам
Як Ви можете допомогти дитині справитись зі стресом? Належний відпочинок і правильне харчування разом з хорошим вихованням посилюють навички подолання стресу. Кожного дня знаходьте час для дитини. Не залежно від того, що потрібно дитині: поговорити з Вами чи просто побути поруч в одній кімнаті, надайте їй таку можливість.
Не змушуйте дитину говорити, навіть якщо Ви знаєте, що саме її турбує. Іноді дитині стає краще вже від того, що Ви разом проводите час за цікавою веселою справою. Навіть коли дитина дорослішає, якісне спільне проведення часу є дуже важливим. Деяким дорослим, звісно, складно прийти додому після роботи, сісти на підлогу і почати грати чи просто розмовляти з дитиною про її день, особливо, коли в них самих був складний напружений день. Але демонстрація інтересу показує Вашій дитині, що вона дійсно важлива для Вас.
Розмовляйте з дитиною про те, що може викликати стрес. Разом ви можете знайти кілька рішень, наприклад скоротити позашкільну діяльність, поговорити з іншими батьками та вчителями, впорядкувати денний розпорядок чи почати вести щоденник.
Також Ви можете допомогти, передбачивши потенційно стресову ситуацію і підготувавши дитину до неї. Наприклад, повідомте дитині заздалегідь про візит до лікаря і те, що відбуватиметься під час огляду. Надавайте інформацію відповідно до віку дитини: молодші діти не потребують стільки попередньої підготовки і детального пояснення як старші діти чи підлітки.
Слухайте свою дитину, не критикуючи її і не намагаючись вирішити проблему одразу. Замість цього працюйте зі своєю дитиною, щоб допомогти їй зрозуміти і вирішити те, що її засмучує. Сформуйте у дитини почуття власної гідності. Використовуйте підтримку і прихильність. Надайте дитині можливість робити свій вибір самій і мати певний самоконтроль у своєму житті. Чим більше Ваша дитина відчуває, що вона сама контролює ситуацію, тим кращою буде її реакція на стрес.
Пам’ятайте, що незначний рівень стресу – це нормально. Дайте дитині зрозуміти, що відчувати роздратування, сум, самотність чи тривогу нормально і, що інші люди теж їх відчувають. Підтримка дуже важлива, тому регулярно нагадуйте дитині, що Ви впевнені, що вона в змозі впоратись з ситуацією.
Більшість батьків здатні впоратись з дитячим стресом, але якщо негативні зміни в поведінці зберігаються протягом тривалого часу і спричиняють серйозні проблеми в школі та дома, варто звернутись за допомогою до спеціаліста.
Коли відчуваєш стрес, спробуй скористатись наступними 5 способами керування стресом:
✅ Залучись підтримкою. Якщо тобі потрібна допомога, звернись до людей, яким до тебе не байдуже. Поговори з дорослим, якому довіряєш. Це може бути тато або мама, інший родич, вчитель, або тренер. І не забувай про друзів. Вони теж можуть переживати з того самого приводу або можливо вже мали подібну проблему, наприклад, розлучення батьків чи смерть домашнього улюбленця.
✅ Не виходь з себе. Дуже легко вийти з себе, коли ти засмучений/ засмучена. Відслідковуй свої почуття та озвучуй їх, наприклад: «Я такий злий/ зла!». І поясни або, принаймні, подумай, чому так почуваєшся. Потім знайди спосіб заспокоїтись, подолати неприємні почуття і висловити їх. Роби дихальну гімнастику, слухай музику, веди щоденник, пограй з домашнім улюбленцем, сходи на прогулянку, покатайся на велосипеді або зроби те, що допомагає тобі покращити настрій.
✅ Не звинувачуй себе. Інколи, коли дитина в стресі або засмучена, вона починає звинувачувати себе. Це дуже погана ідея! Пам’ятай, що поруч завжди є ті, хто допоможе. Не звинувачуй себе. Будь добрим/ доброю до себе і попроси допомогти або підтримки, якої ти потребуєш (і заслуговуєш), щоб справитись з ситуацією.
✅ Спробуй вирішити проблему. Після того як ти заспокоївся/ заспокоїлась і залучився/ залучилась підтримкою дорослих та друзів, час братись за справу. В першу чергу потрібно з’ясувати, в чому полягає проблема. І навіть, якщо ти не можеш її відразу вирішити, то можливо ти можеш почати, вирішивши частину проблеми.
✅ Налаштуйся на позитив. Стрес – це тимчасове явище. Коли ти в стресі, тобі може видатись, що це далеко не так, але стрес проходить, особливо, коли ти розумієш проблему і починаєш працювати над її вирішенням.
Ці 5 способів не чудодійні і цілком можливо, що деякі кроки тобі доведеться повторити кілька разів, але вони дієві. І якщо ти можеш залишатись в позитивному настрої під час тяжких часів, ти допоможеш собі справитись з ситуацією
Комментарии
Отправить комментарий